Test maturalny z Historii Sztuki nr 4
Test maturalny z Historii Sztuki nr 4 – SZTUKA POLSKA
Pod quizem znajdują się szczegółowe wyjaśnienia do pytań. Opisy dzieł i twórczości najważniejszych nazwisk. To nimi szczyci się sztuka polska XX wieku. Istotne jest też zrozumienie tendencji panujących na terenie polski. Dlatego ważne jest dokładne przeanalizowanie każdego zadania. Jeśli udało ci się wykonać bezbłędnie cały quiz, to przeczytaj sobie ten tekst dla utrwalenia informacji.
Test maturalny z historii sztuki nr. 4 – pytanie nr. 1 ~ UNIZM, sztuka polska
Unizm powstał za sprawą Władysława Strzemińskiego. Opracował on nurt abstrakcji w publikacji Unizm w malarstwie (1928)
Sama nazwa pochodzi od UNIO ~ zjednoczenie
Zjednoczenie płaszczyzny, koloru, kształtu… Nawet ramy obrazu powinny być jego komplementarną częścią. Kompozycje otwarte nie miały prawa bytu. Istotne było też pozostawienie płaskości powierzchni. Tutaj nie wchodziła w grę iluzja przestrzenności przy pomocy perspektywy, światłocienia czy różnorodności kolorów i zmiennych temperatur barw.
Kolory i kształty nie powinny tworzyć kontrastów tylko harmonijnie ze sobą współgrać. Później Strzemiński doszedł w swoich eksperymentach do najczystszej formy. Pozostawił on płótno zamalowane jednokolorowo, a jedyne co sprawiało, że obraz istniał jako obraz to wyczuwalna faktura farby.
Władysław Strzemiński
Władysław Strzemiński był pionierem awangardy i jednym z czołowych jej przedstawicieli. Później został asystentem Kazimierza Malewicza i znalazł się w czołówce artystów awangardy rosyjskiej. Następnie wrócił do Polski, gdzie awangarda stawiała dopiero pierwsze kroki. Jego wkład zaowocował tym, że sztuka polska rozwinęła się w tak szybkim tempie.
Ugrupowania z którymi należy go kojarzyć to BLOK i PRAESENS
Strzemiński z Kobro założyli w 1928 grupę artystyczną „a.r.”
cykl malarski POWIDOKI
To z czym jeszcze warto kojarzyć tego artystę jest cykl malarski „Powidoki”
Stworzył on teorie do zjawiska, które zachodzi gdy długo wpatrujemy się w jakiś kształt, a następnie odwracamy od niego wzrok. Powstają w ten sposób rozmazane formy, które błądzą nam przed oczami. Są to te same obiekty, tylko w barwach dopełniających np. Czerwony-zielony
KURS RYSUNKU = DOMIN
Test maturalny z historii sztuki nr. 4 – pytanie nr. 2
W drugim zadaniu znajduje się pytanie: Z jakich materiałów stworzony jest portret wielokrotny (czterokrotny) Aliny Szapocznikow. A do wyboru mamy:
- czarny granit
- brąz
- marmur
- poliester kolorowy