Test maturalny z Historii Sztuki nr 1
Test maturalny z historii sztuki
Test maturalny z historii sztuki ma być dla Ciebie fajną zabawą przy, której utrwalisz wiedzę. Nie traktuj ich jako definitywne stwierdzenie, że jesteś na takim a nie innym poziomie. W teorii edukacyjnej robienie testów jest jedną z najskuteczniejszych powtórek.
Poniżej będziemy też wskazywać odpowiedzi więc jeżeli masz ochotę to czytaj również treści. Jeżeli wyłapiesz błąd – napisz do nas zweryfikujemy.
Test maturalny z historii sztuki nr. 1 – pytanie nr. 1 – Caravaggio
Powyżej masz obraz Caravaggia „Powołanie św. Mateusza” z roku 1600. Jeżeli uważniej prześledzisz karierę Michelangelo Merisi da Caravaggio – bo tak się dokładnie nazywał autor. To zobaczysz że właśnie przełom wieku XVI i XVII to czas kiedy światło Caravaggia nabiera najwspanialszego efektu.
Nie przez przypadek Test maturalny z historii sztuki nr. 1 jako pierwsze pytanie ma Caravggia. Jest tak ponieważ z tego okresu to chyba najbardziej wpływowy artysta. Od jego nazwiska wziął się cały nurt Cravaggionizm.
W teście jako pola wyboru są cztery opcje:
- tenebryzm
- liminizm
- sfumato
- chiaroscuro
Jedyna odpowiedź jak nie pasuje do Caravaggia to sfumato. Je powinieneś kojarzyć z Leonardem da Vinci. Sfumato to tez zamglone/zadymione trzecie plany.
A może chcesz sobie zobaczyć test z angielskiego:
Test z angielskiego – tak na szybkie sprawdzenie
Co to jest tenebryzm?
Tak opisując prostymi słowami to czarne tło. A bardziej szczegółowo to ciemne tło. Postacie i obiekty znajdujące się z przodu oświetlone jakimś takim magicznym światłem. To światło nie wynika z pory dnia. Tenebryzm podbija efekt zwany luminizmem.
Najlepszym przykładem tenebryzmu jest inne arcydzieło Caravaggia „Złożenie do grobu”
W tej pracy tło jest zupełnie czarne. Człowiek zadaje sobie pytanie:
Jeżeli na zewnątrz jest tak ciemne to skąd to światło? Ono jest nienaturalne!
I tak dochodzimy do luminizmu!
Co to jest luminizm?
Szybkie wytłumaczenie – osiągnięcie jakiegoś efektu światłem.
W luminizmie chodzi o to że autor przywiązuje bardzo dużą wagę do światła. W przypadku Caravaggia będzie to światło jakby od mocnego reflektora. Inaczej luminizm będzie postrzegał Wiliam Turner, inaczej Claude Monet a jeszcze inaczej Vincent van Gogh.
Każdy z nich stosuje zasadę luminizmu w sobie charakterystyczny sposób.
Luminizm u Caravaggia daje mocne światło z mocnym kontrastem trzecich planów a często i drugich planów.
Tak więc odpowiedzią prawidłową jest też luminizm.
Chiaroscuro – światłocień? – no nie do końca!
Co to jest chiaroscuro – potocznie – światłocień. Jak tak odpowiesz to dobrze odpowiedziałeś. Bo tak należy to rozumieć.
Nie jest to jednak wierne tłumaczenie. Bo z włoskiego jest to jasny-ciemny. Ale to dla tych co lubią takie smaczki
Niewątpliwie prace Caravaggia są światłocieniowe i to bardzo. Jeżeli popatrzymy na artystów wczesnego renesansu to ich prace też są światłocieniowe. Tyle tylko, że wtedy dopowiemy światło jest delikatne i rozproszone.
A może chcesz zostać artystą:
Kursy artystyczne z rysunku i malarstwa
Test maturalny z historii sztuki – pyt nr. 2 – pojawia się Verocchio
Pytanie brzmi: nauczycielem którego z wymienionych artystów był Verocchio.
Do wyboru mamy:
- Donatello
- Leonardo da Vinci
- Michała Anioła
- Rafaela Santi
Odpowiedz powinna być prosta, ponieważ w jednym z najbardziej znanych obrazów Verocchia pomagali mu jego uczniowie – m.in. Leonardo da Vinci i Sandro Botticelli. Botticelli nie jest wymieniony w pytaniu, więc automatycznie jedyna poprawna odpowiedź to Leonardo.
Jaki wkład wnieśli inni artyści w dzieło Verocchia?
Leonardo naniósł ostatnie szlify na kompozycje Verocchia, ale dodał też anioła odwróconego plecami oraz dłonie drugiego anioła. Botticelli namalował twarz anioła znajdującego się na drugim planie. Jego wizerunek uwieczniony jest przodem do nas. Widać tutaj znaczące różnice w modelowaniu anatomii człowieka, przede wszystkim w miękkości nałożonego światłocienia.