MatematykaTrending News

Matura z języka angielskiego – 7 praktycznych porad jak ją zdać!

Jak zdać maturę z angielskiego?

Im bliżej do maja tym więcej z Was zadaje sobie pytanie – jak zdać maturę z angielskiego? Przygotowaliśmy 7 wskazówek, które możecie wykorzystać w części pisemnej, ale także ustnej. Pozwolą Wam one nabrać pewności w wypowiadaniu się, ale także sprawią, że nauka angielskiego stanie się przyjemnością!

Idąc za radą mojej nauczycielki od j. angielskiego starałem się robić wszystko, aby ’zaprzyjaźnić’ się z tym językiem i po prostu swobodnie się nim poruszać zarówno na maturze jak i podczas wakacji w innym kraju. Oto rzeczy, które bardzo mi to ułatwiły!

Słuchaj muzyki!

Codziennie słyszycie w radiu, albo na Youtubie anglojęzyczne piosenki. Jeżeli któraś wyjątkowo wpadła Wam w ucho wyszukajcie jej tekst w internecie, aby poznać znaczenie słów. Niezwykle przydatne jest również czytanie tekstu w oryginale! Znacznie trudniej zrozumieć jest rodowitego Brytyjczyka, który w dodatku śpiewa. Słuchanie muzyki z jednoczesnym śledzeniem oryginalnego tekstu to znakomite ćwiczenie na słuch!

Oglądaj seriale!

Jak zdać maturę z angielskiego oglądając seriale? To idealny przykład na połączenie przyjemnego z pożytecznym! Oglądając swój ulubiony serial zrezygnuj z lektora na rzecz napisów! Dzięki temu możesz tłumaczyć na bieżąco wypowiedzi aktorów, ale w przypadku, gdy czegoś nie zrozumiesz zwyczajnie przeczytasz napisy! 

Odwiedzaj anglojęzyczne portale informacyjne!

W dzisiejszych czasach nie ma z tym najmniejszego problemu. Wystarczy chwila i już macie dostęp do dowolnego portalu na świecie. Tłumaczenie artykułów prasowych z języka angielskiego to znakomity sposób na poznanie rzeczywistych konstrukcji i słownictwa 'codziennego’. Znajdziecie tam zwroty, które nie zawsze są umieszczane w podręcznikach, a szkoda – im większy zasób słownictwa tym większa Wasza pewność na egzaminie!

Rozmawiaj ze znajomymi po angielsku!

Na pewno masz w swoim otoczeniu koleżanki i kolegów, którzy także przygotowują się do matury. Zamieńcie Wasze wieczorne konwersacje na Messengerze lub WhatsAppie na język angielski! Pozwoli to Wam nabrać swobody wypowiedzi! 

Mów!

Bardziej wymagająca, ale niezwykle ważna w kontekście egzaminu ustnego czynność – rozmowy na głos po angielsku. Pisanie wiadomości w języku angielskim to dobre ćwiczenie, jednak, aby śpiewająco zdać maturę musimy również płynnie wypowiadać się. Zaproś znajomych, albo poproś rodziców, aby wysłuchali Twojej 'wypowiedzi maturalnej’ i  zadali Ci kilka pytań! To idealna rozgrzewka przed właściwym egzaminem!