Trending News

Jak się uczyć? – Znajdź najlepszy sposób dla siebie!

Jak się uczyć?

Jak dobrać najlepszą strategię uczenia się? Każdy z nas woli spędzić dwie godziny na nauce zamiast pięciu, prawda? A więc jak się uczyć efektywnie? Zobaczcie sami!

Strategia uczenia się - jak ją dopasować?

Kluczowe w dobieraniu najefektywniejszej strategii uczenia się jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie ’jaki sposób nauki trafia do mnie najlepiej?’. Będzie to zależało od tego jakim typem osobowości jesteście! Poniżej krótka charakterystyka trzech najpopularniejszych typów!

Wzrokowiec

Wzrokowiec to osoba, która odbiera świat za pomocą wzroku. Dominuję u niego lewa półkula mózgu, która jest odpowiedzialna za operowanie słowami, myślenie analityczne i abstrakcyjne. Zazwyczaj wzrokowcy są dobrzy w planowaniu i systematyzacji zajęć!

 

oczy

Jak się uczyć będąc wzrokowcem? Wzrokowiec doceni notatki,  wykresy, mapy – wszelkie graficzne wyrażenia treści. Chętniej czyta niż słucha. Wzrokowiec będzie się rozpraszał, gdy ktoś w jego obecności będzie na przykład chodził wokół pokoju!

Słuchowiec

U słuchowca dominuje zmysł słuchu. Dominującą półkulą jest u niego półkula prawa, która odpowiada za tworzenie obrazów, kreatywność, widzenie przestrzenne i wyobraźnie. Słuchowcy dobrze radzą sobie w tańcu i twórczości artystycznej!

 

ucho

Jak się uczyć będąc słuchowcem? Słuchowiec chętnie skorzysta z audiobooków, sprawdzi się u niego również nauka poprzez słuchanie wykładów czy powtarzanie notatek na głos. Słuchowcy często mają problemy z ortografią ponieważ piszą tak jak słyszą!

Kinestetyk

Dla kinestetyka bardzo ważny jest ruch. Męczy go siedzenie nad notatkami lub słuchanie wykładu, podczas którego często rysuje lub wykonuję inne zajęcie. Podczas rozmowy dużo gestykuluje i nawiązuje fizyczny kontakt z rozmówcą. Nie zwraca uwagi na bałagan dookoła siebie.

biegacz

Jak się uczyć, gdy trudno usiedzieć w miejscu? Kinestetyk musi się ruszać, żeby się skutecznie uczyć! Warto zaopatrzyć się w coś czym będzie można 'zająć dłonie’ – na przykład piłeczkę do ściskania! Wyjątkowo skutecznie na kinestetyka działają eksperymenty i doświadczenia!  Kinestetycy najczęściej piszą bardzo szybko i równie niewyraźnie.

Jakim typem Ty jesteś?

Nie masz pewności, do której grupy się zaliczasz? KLIKNIJ i zobacz, a znajdziesz najlepszy sposób nauki dla siebie!