FizykaInformatyka

Jak napisać rozprawkę?

Jak napisać rozprawkę? Zobacz, że to łatwiejsze niż się spodziewasz!

W tym artykule weźmiemy na warsztat postrach maturzystów, coś co spędza im sen z powiek – rozprawkę. Wbrew pozorom nie jest ona taka straszna, przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się jak napisać rozprawkę na maksymalne 50 punktów!

Chciałbym, abyśmy do tematu podeszli inaczej, bez terminologii zapożyczonej od studentów polonistyki, pokaże Wam praktyczne porady – krok po kroku do wymarzonego rezultatu! Zaczynajmy!

Nie zdasz matury bez rozprawki!

Tym razem to nie jest żart – 50 z 70 punktów do zdobycia to punkty za wypracowanie, a zatem nawet poprawne rozwiązanie testu nie oznacza zaliczenia egzaminu dojrzałości. Konieczne jest więc uzyskanie punktów za rozprawkę lub interpretacje wiersza. Dziś zajmiemy się pierwszą z opcji!

Jeżeli na samo słowo ’rozprawka’ masz dreszcze, to uspokajam – jesteś w dobrym miejscu. Poniżej dowiesz się jak napisać rozprawkę nie tylko tak, aby zyskać te kilka punktów niezbędnych do zaliczenia, ale tak, aby otrzymać maksymalne 50 punktów!

Rozbieramy rozprawkę na części pierwsze

Napisanie rozprawki wymaga nie tylko umiejętności budowania dłuższej wypowiedzi, znajomości zasad ortografii, interpunkcji czy kompozycji. Oczywiście, za to również są przyznawane punkty i należy o tym pamiętać jednak bez pomysłu na treść na nic zda się nam nawet najlepsza znajomość ortografii czy interpunkcji! 

Rozprawka bowiem to rodzaj wypowiedzi pisemnej, w której musimy rozpatrzeć jakiś problem – na przykład próbujemy kogoś do czegoś przekonać lub udowodnić coś. Musicie pamiętać, że na początku należy zająć jasno określone stanowisko (teza) . W trakcie pisania nigdy nie zmieniamy już raz przyjętego 'frontu’, jest to absolutnie niedopuszczalne. Ponadto, wymagane jest uzasadnienie – podparcie swojej wypowiedzi logicznymi i konstruktywnymi argumentami.

Rozprawka na egzaminie maturalnym zawsze będzie nawiązywać do jakiegoś utworu literackiego, wymagane będzie posłużenie się przykładem z lektury do obrony naszego stanowiska.

                          Nie tylko język polski! Kliknij i sprawdź świetną analizę dzieła sztuki na maturę!

Pamiętaj o lekturach!

Aby obronić przyjęte przez nas stanowisko potrzebne będą nam przykłady z literatury. Zdaję sobie sprawę, że duża część z Was nie jest w stanie zabrać się do czytania lektur, a na samą myśl o Lalce lub Panu Tadeuszu macie mdłości. Jak napisać rozprawkę, bez czytania całych lektur? Z pomocą przychodzą nam opracowania! Ich największą wartością jest to, że pozwalają zapoznać się z motywem utworu i jego przesłaniem bez czytania całości.

Jeżeli nie jesteście zwolennikami przedmiotów humanistycznych i polskich lektur to zajmijcie się przeanalizowaniem jakie motywy w poszczególnych utworach są zawarte. Nie wymaga to od Was czytania całych książek, a jedynie opracowanego przez kogoś 'streszczenia’, które powie Wam – mówiąc kolokwialnie – o co w danej książce chodzi i jakie motywy mogą zostać wykorzystane do obronienia postawionej na początku rozprawki tezy!

Wstęp, rozwinięcie, zakończenie

Musicie pamiętać, że rozprawka zawsze będzie się składać z trzech części:

Warto pamiętać o tym, aby w miarę możliwości formułować tezę czy też hipotezę zgodną z naszym faktycznym przekonaniem, ułatwi to naturalną argumentację w dalszej części!

Teza

Twierdzenie, dla którego przedstawia się uzasadnienie. Brzmi przyjemnie, prawda? Żeby sformułować tezę musicie zająć swoje stanowisko wobec danego problemu. I tak na przykładzie tematu z matury podstawowej z roku 2019 pokaże Wam kilka przykładów.

Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij swoje
zdanie, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. III, całego dramatu Adama
Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co
najmniej 250 słów.

Był to bardzo 'wdzięczny’ dla maturzysty temat – z racji naszej skomplikowanej historii nie brakuje utworów literackich mówiących o wolności jednostki, ale także całego narodu, ale do rzeczy. Przykładowe tezy, które można postawić wobec takiego problemu:

Teza nr.1 – Wolność może być życiowym celem człowieka. 

Teza nr.2 – Wolność może być dla człowieka przedmiotem sporów i walki

Teza nr.3 – Wolność może być najwyższą wartością dla człowieka

Można też na to spojrzeć z drugiej strony:

Teza nr.4 – Wolność może być dla człowieka źródłem problemów

Wydaje się Wam, że to absurdalne twierdzenie? Przypomnijcie sobie biblijnych Adama i Ewę, którzy nie potrafili uszanować wolności, którą otrzymali

Przy stawianiu tezy zastanówcie się, do której będziecie potrafili podać najlepsze przykłady. Bezsensownym jest stawianie twierdzenia, którego nie można dalej udowodnić!

 

Rozwinięcie

Wasze pole do popisu. To właśnie w tej części uzasadniacie przyjętą tezę posługując się przykładami z podanego utworu, ale też uwaga – z wybranego tekstu kultury – a to stwarza Wam drodzy maturzyści ogromne ułatwienie! Tekst kultury to także film, opera, spektakl. Zdziwieni? To ogromna furtka dla tych, którzy nie pamiętają z lektur zupełnie nic!

Pamiętajcie o Biblii! Ze względu na jej ogromną różnorodność literacką można znaleźć tam odniesienie do niemal każdego współczesnego problemu!

Zakończenie

Zakończenie to nic innego, niż podsumowanie Waszego wywodu. To miejsce na wnioski potwierdzające postawioną tezę!