Test maturalny z historii sztuki nr 7
Test maturalny z historii sztuki nr 7 pytanie nr. 1 – ART DECO
Pierwsze pytanie zawiera zdjęcie powyższego budynku, czyli Chrysler Building z 1930 w Nowym Jorku.
Mamy odpowiedzieć co jest charakterystyczne dla tego stylu:
- geometryzacja
- uproszczenie i rozczłonkowanie form
- wyraziste pionowe i poziome akcenty
- faliste, organiczne linie
Oczywiście po samym zdjęciu możemy łatwo rozstrzygnąć odpowiedzi. Jednak dobrze jest sobie dokładnie przeanalizować wszystkie elementy.
Zacznijmy od stylu albo chociaż ram czasowych w jakich powstawały tego typu konstrukcje. Jest to budynek w stylu art deco. (Jest to od razu odpowiedź do kolejnego zadania.) Styl ten funkcjonował w latach 1919–1939 w architekturze, malarstwie, grafice oraz w architekturze wnętrz
Typowe dla artdekowskiej stylistyki jest syntetyczne ujmowanie kształtów. Miało to swoje źródło w fascynacji sztuką rdzennych mieszkanców Ameryki Srodkowej (Majów i Azteków) oraz sztuką starożytnej Afryki i Azji (Egiptu i Mezopotamii, Indii i Chin). Artyści czerpali także z folkloru
Bardzo często elementem dekoracyjnym były zygzaki, szewrony układane w jodełkę, linie łamane pod katem prostym, błyskawice, koła, kwadratu, walce i wachlarzyki
Test maturalny z historii sztuki nr 7 pytanie nr. 2
W drugim pytaniu pytanie jest nie o cechy, a o styl do jakiego zaliczamy dany budynek.
Do wyboru mamy:
- art deco
- realizm socjalistyczny
- neogotycki
- secesyjny
Żeby łatwiej nam było określić dany styl, rozłóżmy sobie elementy budynku na czynniki pierwsze. Co nam się rzuca w oczy i co klasyfikuje takie konstrukcje do danych tendencji. Oczywiście pierwsze zadanie jest dużym ułatwieniem, ale nie zawsze będziemy mieć takie podpowiedzi.
Art deco to jedyna odpowiedź, która jest tutaj poprawna. Budynek oczywiście nie jest neogotycki, ani tym bardziej secesyjny. Ale nie bez powodu podany jest termin – realizm socjalistyczny. W Związku Sowieckim w czasach Józefa Stalina specyficzną odmianą Art Deco były wysokie budynki, które bardzo przypominają skyscraper style z USA.
W Polsce dobrze znanym nazwiskiem jest Lew Rudniew – projektant Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, który zachowany jest w stylistyce art deco.
Test maturalny z historii sztuki nr 7 pytanie nr. 3 – skyscraper style
Co cechuje styl wieżowcowy – skyscraper style?
- wysoka zabudowa
- Iglice schodkowe wieńczące korpus
- uskokowe kształtowanie bryły
Oprócz wymienionych w zadaniu cech można jeszcze powiedzieć o innych, które warto zapamiętać:
- formy zbliżone do zigguratu, kaskadowo zwężające się ku górze
- Prostopadłościenne bryły
- Płaskie dachy
Na wykształcenie się cech tego nurtu miało wpływ wiele występujących równolegle zjawisk, miedzy innymi zafascynowanie kulturami pierwotnymi. Dużą inspiracją była aztecka Piramida Słońca i konstrukcje zigguratów
SKYSCRAPER STYLE W DESIGNIE
Pochodzący z Austrii projektant Paul Frankl, który w Nowym Jorku otworzył pracownie Frankl Galleries, zainspirował się skyscraper style do stworzenia mebli i sprzętów które przetwarzały strukturę drapaczy chmur na język meblarstwa. Wierzył on że skyscraper style jest ucieleśnieniem amerykańskiej estetyki.
Każdy z jego mebli miaŁ w sobie coś oryginalnego. Jednak ta unikatowość miała też wiele wspólnych elementów. Zazwyczaj da się w nich wyróżnic trzy części o proporcjach zaczerpniętych ze złotego podziału oraz linie łamane pod kątem prostym
Test maturalny z historii sztuki nr 7 pytanie nr. 4 – początki art deco
Jakie wydarzenie wzmocniło umiłowanie art deco do stylizacji egipskiej?
- Odkrycie grobowca Tutenchamona w 1922
- Rozszyfrowanie enigmy 1932
- Odszyfrowanie hieroglifów egipskich w 1822
- Odnalezienie dekretu z Kanopos w 1866
jedną z charakterystycznych cech art deco jest zafascynowanie egzotycznymi kulturami. Odpowiedz powinna być więc związana z jakimś odkryciem w tej sferze. Możemy napewno wykluczyć rozszyfrowanie enigmy.
Zastanówmy się więc nad kolejnymi możliwymi odpowiedziami:
Dekret z Kanopos to stela z czasów ptolemejskich, które posłużyły w XIX wieku do odczytania egipskiego pisma hieroglificznego. Drugim – najważniejszym dekretem – jest ten, spisany na Kamieniu z Rosetty, czyli dekret z Memfis. Był on odnaleziony w 1822 roku.
Mimo że posłużyły one do rozszyfrowania hieroglifów egipskich, nie są one bezpośrednią przyczyną wzmocnienia zainteresowania sztuką starożytnego Egiptu w procesie tworzenia Art Deco. Były też odkryte 100 lat przed powstaniem stylu.
Test maturalny z historii sztuki nr 7 pytanie nr. 4 – inspiracje
Kolejne pytanie brzmi: Jakie nurty awangardowego malarstwa XX wieku zainspirowały Art deco?
francuski kubizm
sowiecki konstruktywizm
włoski futuryzm
niemiecki ekspresjonizm
Może spróbujesz rozwiązać też inne quizy?