Test maturalny z historii sztuki nr 6
Test maturalny z historii sztuki nr 6
Poniżej zostały opisane odpowiedzi do pytań zawartych w tekście. Zobacz czy sztuka baroku jest u ciebie dobrze opanowana czy może warto jeszcze coś powtórzyć.
Test maturalny z historii sztuki nr 6 pytanie nr. 1 – REBRANDT, sztuka baroku
Pierwszym pytaniem quizu było „Kto jest ukazany na danym autoportrecie?” Do wyboru mieliśmy:
- Rembrandt Harmenszoon van Rijn
- Jan Vermeer van Delft
- Peter Paul Rubens
- Francisco José de Goya y Lucientes
Ten autoportret z 1861 roku przedstawia oczywiście Rembrandta.
REMBRANDT – malarz duszy
Artysta całe swoje życie malował z wielkim zamiłowaniem swoje wizerunki. W rezultacie powstało ich niemal 100, w tym około 20 grafik. W ten sposób powstał zbiór dzieł ukazujący proces przekształcania się artysty z biegiem lat.
Jego pierwszy autoportret powstał w roku 1627. Stworzył go jeszcze jako młody mężczyzna.
Może zainteresuje cię poniższy artykuł
https://www.domin-warszawa.pl/jak-narysowac-nos/
Z wiekiem jego prace stawały się coraz spokojniejsze i bardziej pełne duchowego pogłębienia.
Natomiast ostatni obraz, namalował na chwile przed śmiercią w 1669 roku ~ stary, poszarzały i pomimo uśmiechu, zmęczony życiem człowiek zapadający się w ciemność.
Oczywiście oprócz swoich autoportretów malował portrety krewnych (m.in. ojca i matki w Mauritshuis w Hadze), sceny biblijne: Ofiarowanie Chrystusa w świątyni, Samson i Dalila, Grosz czynszowy i inne, dalej przedstawienia starców, czytających lub rozmyślających w mrocznych wnętrzach. Uważany za jednego z największych malarzy swojej epoki i ogólnie w całej historii sztuki. Rembrandt słynie znany przede wszystkim jako portrecista.
Jednak jego portrety zaczęły zyskiwać na wartości gdy zaczął tworzyć portrety zbiorowe, z czego najsłynniejszy to Lekcja anatomii Doktora Tulpa (1632). Dzieła te często stanowiły wizytówki dla zamożnych i znaczących ludzi.
Charakterystyka malarstwa Rembrandta:
– ogromna swoboda malarska
– mocny dramatyczny światłocień
– efekty świetlne skontrastowane z głębokimi cieniami
ostatnie 20 lat jego twórczości: silniejsze efekty kolorystyczne i znacznie szerszy sposób malowania
Ten przykład cech pokazuje jak cała sztuka baroku łączy się z charakterystyką malarstwa Rembrandta
Najpopularniejsze autoportrety artystów wymienionych w zadaniu nr 1:
KURS RYSUNKU = DOMIN
Peter Paul Rubens – sztuka baroku w pełnym wymiarze – podpowiedź do pytania nr.2
Pytanie brzmi „W jakim muzeum znajduje się cykl obrazów Rubensa „Apoteoza życia i rządów Marii Medycejskiej”
Obecnie obrazy wiszą w Luwrze w Paryżu. Powieszono je w takiej kolejności, w jakiej pokazywano je niegdyś w Pałacu Luksemburskim w Galerii Medycejskiej.
Rubens otrzymał zlecenie od Marii Medycejskiej na ozdobienie dwóch galerii obrazami pokazującymi sceny z życia Marii Medycejskiej i Henryka IV. Tematykę pierwotnie narzucono, jednak Rubens mógł podejść swobodnie do interpretacji i sposobu przedstawienia.
Najsłynniejszym obrazem jest zdecydowanie Przybycie Marii Medycejskiej do Marsylii. Oprócz niego w skład cyklu wchodzą:
Portret Marii Medycejskiej // Portret Franciszka I // Portret Joanny Austriackiej // Przeznaczenie Marii Medycejskiej // Narodziny Marii // Nauczanie Marii // Prezentacja portretu Marii Henrykowi IV // Zaślubiny per procura // Przybycie Marii Medycejskiej do Marsylii // Spotkanie w Lyonie // Narodziny Ludwika XIII // Objęcie regencji // Koronacja // Apoteoza Henryka IV // Rządy Marii (Rada bogów) // Wyjazd do Pont-de-Ce // Wymiana księżniczek na granicy hiszpańskiej (Hiszpańskie zaślubiny) // Szczęśliwe rządy Marii Medycejskiej // Pełnoletniość Ludwika XIII // Ucieczka królowej z Francji (Ucieczka z Blois) // Pojednanie w Angouleme // Podpisanie traktatu pokojowego // Pojednanie matki z synem // Triumf prawdy
RUBENS
Peter Paul Rubens był flamandzkim malarzem. Jednym z największych artystów kiedykolwiek stąpających po ziemii. Sztuka baroku nie miałaby takiego samego wydźwięku bez tego malarza. Napewno nie raz zdarzyło ci się słyszeć określenie rubensowskie kształty, a jeśli nie to teraz ci wszystko opowiem.
Zwrot ten został zainspirowany wyglądem namalowanych przez Rubensa kobiet. Sylwetki ich były przedstawione zazwyczaj w aktach albo półnago, często jako postacie zaczerpnięte z mitologii. Również tym, co jest najbardziej charakterystyczne, są ich krąglejsze, bardziej uwydatnione kształty. Oprócz tego, że taki typ sylwetki był ulubionym Rubensa. Było to też oznaką afirmacji życia ~ zdrowego i silnego ciała. Dzięki temu, że te nieoczywiste kształty są obecne w obrazach Rubensa, łatwiej jest nam rozpoznać jego obrazy.
Do jego najwybitniejszych uczniów należą między innymi: Jacob Jordaens, Antoon van Dyck, Frans Snyders
pytanie nr 3: BORROMINI ~ architektura jako sztuka baroku
Francesco Borromini to nazwisko godne zapamiętania przez wszystkich miłośników sztuki i architektury. Był włoskim artystą działającym w Rzymie. Nie da się o nim mówić bez wzmianki o jego życiowym rywalu, którym był Gian Lorenzo Bernini. Jego nazwisko napewno powinniście kojarzyć.
Przykładowo konfesja znajdująca się w bazylice świetego Piotra w Watykanie powstała we współpracy trzech artystów ~ Bernini, Borromini i Maderno. Jednak znana jest do dziś jako dzieło Berniniego. Borromini żył w cieniu tego artysty, mimo że skala jego wizjonerstwa była na szczytowym poziomie.
Ich style bardzo się różniły. Borromini nie pozostawiał na budowli prostych linii. W jego twórczości dominowały kształty faliste, wklęsłe i wypukłe. Klasycyzm i masywność wczesnego baroku przekształcił w lekkie formy. Dużą role pełniła gra świateł i cieni, która tworzyła malownicze rozwiązania. I choć warsztatem niewątpliwie dorównywał Berniniemu, tak jego charakter i temperament przeszkadzały mu w zdobyciu sławy, jaką cieszył się drugi artysta.
Do jego najważniejszych dzieł należą:
kościół San Carlo alle Quattro Fontane, kościół Sant’Agnese in Agone, kościół Sant’Ivo alla Sapienza, oratorium filipinów
Pytanie odnosiło się do tego, która z tych budowli nie jest autorstwa Francesco Borrominiengo?
Oprócz wymienionych powyżej budowli pojawiła się jeszcze odpowiedź Il Gesu. Jest to oczywiście poprawna odpowiedź, gdyż nie jest dziełem Borrominiego
Il Gesù
Kościół Najświętszego Imienia Jezus
zaprojektowany przez: Giacomo della Portę oraz Jacopa Barozziego da Vignoli
Jest to pierwszy tak znaczący kościół dla dalszego rozwoju architektury. Był prototypem dla większości kościołów jezuickich znajdujących się na terenie całej Europy.