Test maturalny z historii sztuki nr 5
Test maturalny z historii sztuki nr. 5
Poniżej znajdziesz dokładnie wyjaśnione odpowiedzi na pytania oraz poznasz szerszy kontekst historyczny. Warto utrwalić sobie wiedzę o tym jak wyglądała sztuka starożytności, nawet jeśli cały test poszedł ci bez problemu.
Zobacz może zainteresuje Cię taki artykuł:
Łuka Tytusa – wspaniały zabytek sztuki starożytnej
Test maturalny z historii sztuki nr. 5 – pytanie nr. 1 – Woźnica z Delf
Rzeźba przedstawia młodego mężczyznę odzianego w szatę (xystis), stojącego na wozie ze zrekonstruowanymi lejcami w dłoni.
Większość elementów znaleziono w świątyni Apollina w Delfach w czasie wykopalisk archeologicznych w 1896 roku, a sam posąg datuje się na wczesny okres klasyczny, okolice drugiej połowy V wieku p.n.e
Posąg ten jest częścią większego układu rzeźbiarskiego. Jednak wiele fragmentów nie przetrwało do dnia dzisiejszego. Mimo to możemy być pewni to, że pierwotnie towarzyszył mu powóz zaprzężony w cztery konie. Autor tego pomnika prawdopodobnie był przedstawiony jako pieszy hoplita obok wozu.
Pytanie brzmi w jakiej technice powstała dana rzeźba. Do wyboru mamy:
- odlew z brązu
- inkrustacja
- trybowanie
- enkaustyka
Jeśli rozłożymy sobie wszystko po kolei, to możemy wykluczyć inkrustację i enkaustykę.
Inkrustacja
To metoda zdobienia obiektu cennymi materiałami, takimi jak: kość słoniowa, masa perłowa, kamienie szlachetne czy złoto. Na danym posągu nie ma żadnego z tych elementów.
Enkaustyka
to technika malarska, polegająca na stosowaniu farb w spoiwie z wosku pszczelego, czasem z dodatkiem olejów schnących dla zwiększenia płynności farby.
Żadna z tych technik nie dotyczy rzeźby. Jeśli się zastanowimy, to jedyne co warto rozważyć to trybowanie i odlew z brązu.
Trybowanie (repusowanie)
Trybowanie to wybijanie na zimno wgłębień w blasze od strony rewersu. W efekcie powstaje wklęsły relief, który jest wykańczany także od drugiej, wypukłej strony. Jeśli przyjrzymy się rzeźbie, to zobaczymy, że jest ona raczej pełna i masywna w srodku, więc nie pasuje nam do danej techniki.
Ostania technika, która nam pozostała to ODLEW Z BRĄZU i jest to poprawna odpowiedź
Test maturalny z historii sztuki – pytanie nr. 2 – moschoforos
W drugim pytaniu pojawiają się cztery zdjęcia rzeźb starożytnych:
Na pierwszym z nich przedstawia Woźnicę z Delf opisanego w tekście z poprzedniego pytania.
Druga to Kuros z asklepiejonu na Paros.
(pełen opis kurosa znajdziesz w odpowiedzi do pytania nr. 3)
moschoforos też jest przedstawieniem kurosa, jednak nieco późniejszym – z okolic VI wieku p.n.e. Sztuka starożytności w tym momencie zacznie się rozwijać w nieco szybszym tempie.
poprawną odpowiedzią jest zdjęcie:
moschoforos, czyli co?
Był to sposób przedstawienia mężczyzny z cielęciem na ramionach. Początki takich rzeźb sięgają starożytnej Grecji, już od czasów archaicznych (VIII wiek p.n.e. do V wieku p.n.e.).
Moschoforos jest też pierwowzorem dla późniejszych przedstawień Jezusa w formie „Dobrego Pasterza”.
Dobry Pasterz jest jednym z najstarszych form jego wizerunku. Podobnie jak moschoforos, ukazywany był jako młodzieniec bez brody z owcą na ramionach.
KURS RYSUNKU = DOMIN
Test maturalny z historii sztuki – pytanie nr. 3 – KUROS
Kurosi byli charakterystycznym typem przedstawienia dla drobnej i monumentalnej sztuki greckiej okresu archaicznego (około 640-430 p.n.e.). Podobnie dla wszystkich tego typu przedstawień najważniejszymi cechami wspólnymi były:
- postacią jest nagi młody mężczyzna
- zagadkowy uśmiech („archaiczny uśmiech”)
- z rękami zawsze opuszczonymi wzdłuż ciała
- dłonie zwinięte w pięści
- twarze bezosobowe, o ponadczasowej młodości
- statyczna forma
Test maturalny z historii sztuki – pytanie nr. 4 – KARIATYDA
Na powyższym obrazku łatwo zauważyć jak duży wpływ miała sztuka starożytności na architektów kolejnych epok. Jest to przykład zastosowania kariatyd w XIX-wiecznej architekturze europejskiej w mieście Utrecht.
Trzecie zadanie to podanie definicji Kariatydy. Do wyboru są:
- najstarszy typ greckiego posągu kobiecego. Ukazuje on stojącą dziewczynę w długich szatach, często z owocem, kwiatem lub ptakiem w ręku; Jest też żeńskim odpowiednik kurosa
- motyw dekoracyjny w malarstwie albo podpora architektoniczna w rzeźbie, przedstawiająca postać kobiety lub dziewczyny niosącej na głowie lub ramionach kosz
- podpora architektoniczna w kształcie postaci kobiecej, dźwigającej na głowie (podtrzymującej) element architektoniczny budowli
- ozdoba w formie głowy lub popiersia zwierzęcego (niekiedy fantastycznego) bądź (rzadziej) ludzkiego
W pierwszej odpowiedzi chodzi oczywiście o Korę.
KORA ~ żeński odpowiednik kurosa
Najstarszy typ greckiego posągu kobiecego. Przedstawia on dziewczynę w długich szatach, często z owocem, kwiatem lub ptakiem w ręku
Kuros wspomniany został już wcześniej w pytaniu nr. 2.
Do drugiej definicji słowem kluczowym jest Kanefora – jest to postać wzorowana na uczestniczkach procesji kultowych. Nosiły one na głowach kosze, a w nich dary ofiarne lub sakralne przedmioty.
Trzecia opcja jest oczywiście poprawna. Najbardziej znane kariatydy, to te, które podtrzymują południowy portyk Erechtejonu z północnego krańca ateńskiego Akropolu. Najczęściej występują w porządku jońskim.
Ozdoba o której mowa w ostatniej odpowiedzi to Protoma. Często tego typu dekoracje stanowiły głowice kolumn.