Matura z WOS – Prawo – powtórka cz.2
Matura z WOS - Prawo
Matura z WOS to również zagadnienia prawne. Spokojnie, to absolutne podstawy, jednak nawet one wymagają szczegółowego omówienia. Poniżej druga część maturalnej powtórki, dzięki której prawo stanie się dla Was bardziej przyjazne!
Prawo - co to tak naprawdę jest?
Trudno o jednoznaczną definicję prawa – prawo w wymiarze państwowym będzie oznaczało zbiór norm wydanych lub usankcjonowanych przez państwo i zagwarantowanych przymusem państwowym. Prawo stanowi zbiór uporządkowany, jest przepisem postępowania, które jest opatrzone w sankcję czyli tą część normy prawnej, która określa ujemne konsekwencje prawne.
Następna definicja mówi, że prawo to: system norm prawnych , czyli ogólnych, abstrakcyjnych i jednoznacznych dyrektyw postępowania, które powstały w związku z istnieniem i funkcjonowaniem państwa lub innego uporządkowanego organizmu społecznego, ustanowionych lub uznanych przez właściwe organy władzy odpowiednio publicznej lub społecznej i przez te organy stosowanych, w tym z użyciem przymusu.
Jednak my będziemy zajmować się tylko tymi zagadnieniami, które faktycznie mogą okazać się dla Was przydatne! Zaczynamy!
Hierarchia aktów prawnych
Powyższa piramida obrazuje zależności aktów prawnych co do ich znaczenia. Jeżeli mówimy o hierarchii aktów prawnych musimy zwrócić uwagę na zależności między nimi – akty niższego rzędu muszą być zgodne z tymi wyższego rzędu. Poniżej omówimy przykłady powyższych aktów prawnych, mówimy o nich także ’źródła prawa’.
- Konstytucja - znajduje się na samym szczycie piramidy, każdy akt prawny musi być z nią zgodny
- Ratyfikowane umowy międzynarodowe, wymagające zgody wyrażonej w ustawie
- Ustawa, czyli akt prawny parlamentu o charakterze normatywnym. Zawsze musi być zgodny z aktami powyżej
- Ustawy międzynarodowe niewymagające ratyfikacji w drodze zgody wyrażonej ustawą
- Rozporządzenia - służą uszczegóławianiu postanowień. Najliczniejsza grupa aktów prawnych
- Akty prawa miejscowego - wydawane przez organy samorządu terytorialnego
Zasada spójności prawa
Zasada spójności prawa to nic innego jak obowiązek prawodawcy do dążenia likwidacji niezgodności logicznych i prakseologicznych
Zasada zupełności systemu prawnego
System prawa powinien być tak skonstruowany, aby regulować wszystkie ważne kwestie. Natomiast luka w prawie to pozostawienie przez prawodawcę niezamierzonego braku regulacji danej kwestii.
Rodzaje prawa
- Międzynarodowe
- Krajowe
- Miejscowe
- Prwatne
- Publiczne
- Materialne
- Formalne
- Cywilne
- Karne
- Administracyjne