Geografia

Jak zdać maturę z geografii? Mi się udało, zobacz jak!

Matura z geografii - nie taki diabeł straszny

Matura z geografii nie jest obowiązkowa. Nie zmienia to jednak faktu, iż dobry wynik uzyskany z tego przedmiotu otwiera drzwi do wielu interesujących kierunków studiów. Pamiętajcie, że obecnie geografia to nie tylko 'kucie’ na pamięć rzek, stolic i pasm górskich, ale także zagadnienia ekonomiczne i demograficzne. Jeżeli chodzi Wam po głowie jakikolwiek kierunek ekonomiczny z pewnością nie obejdzie się bez dobrego wyniku z geografii! Zastanawiacie się jak zdać maturę z geografii? Oto sposoby, które mi w tym bardzo pomogły!

1. Po pierwsze - spokój!

Wiele haseł geograficznych brzmi tak, że na samą myśl mamy ochotę wyrzucić podręcznik przez okno. Prawda natomiast jest taka, że z geografią mamy do czynienia codziennie i te przerażające geograficzne terminy to zjawiska, które bardzo dobrze znamy i rozumiemy! I tak na przykład zjawisko meteorologiczne związane z intensywnym rozwojem chmur o strukturze pionowej Cumulonimbus to po prostu znana powszechnie burza.

 

burza

Geografia to nauka, która nie wymaga interpretacji. Wymaga zrozumienia i cierpliwości, a do tego potrzebny jest spokój! A więc nie panikujemy tylko spokojnie się uczymy!

2. Chcesz zdać maturę z geografii? Rozwiązuj arkusze maturalne!

Arkusze zadań są konstruowane tak, aby zapoznać Was z treściami, które prawdopodobnie pojawią się na maturze z geografii. Rozwiązywanie ich sprawia, że prawdopodobnie na egzaminie zobaczycie bliźniaczo podobne zadanie! 

3. Rozwiązuj egzaminy maturalne z poprzednich lat!

Arkusze maturalne z ubiegłych lat pozwalają zapoznać się z ich wyglądem, formą, a także – co najważniejsze – z właściwym przeniesieniem odpowiedzi na kartę odpowiedzi! Pozwoli to Wam uniknąć niepotrzebnego dodatkowego stresu! Możecie je znaleźć na stronie CKE

4. Idź w plener!

Trudno jest nauczyć się czytać mapę, która leży na biurku. Weź prowiant, znajomych i wybierzcie się do lasu, aby poznać w praktyce jak szybko się nią posługiwać! Takie praktyczne ćwiczenie pozwoli o wiele szybciej zrozumieć do czego służy mapa i jak ją właściwie czytać, a to jest niezbędne na maturze z geografii!

5. Rozmawiaj z nauczycielem!

Bardzo ważne, a niedoceniane przez maturzystów źródło wiedzy. Dzięki pomocy mojej nauczycielki dowiedziałem się jak radzić sobie z maturalnym stresem, a także na jakie zagadnienia zwrócić szczególną uwagę. W końcu kto, jak nie osoba z 20 letnim stażem może wiedzieć jak zdać maturę z geografii?

6. Zadbaj o odpoczynek!

Co za dużo, to nie zdrowo. Pamiętaj, że matura z geografii wymaga spokoju i skupienia. Ja starałem się odpoczywać, robić dni bez geografii tak, aby nie dopuścić do 'zmęczenia materiału’! Pamiętaj, że przetrenowany sportowiec nigdy nie osiągnie dobrego wyniku, tak samo jak zmęczony maturzysta!

7. Znajdź swój sposób na naukę!

Jestem typem osoby, która uwielbia robić notatki – w ten sposób najszybciej przyswajam wiedzę. Ale przecież każdy z nas jest inny! Dowiedz się jakim typem jesteś! Wzrokowcem, słuchowcem, a może kinestetykiem? Ułatwi Ci to znaleźć odpowiedź na pytanie jak zdać maturę z geografii?

8. Szukaj geograficznych kontekstów!

W ramach powtórzenia starałem się analizować strukturę demograficzną współpasażerów w autobusie, a podczas gotowania obiadu przypominałem sobie jaki rodzaj klimatu w Chinach sprawia, że mają taki świetny ryż! To bardzo skuteczna forma powtórki, ale pamiętaj o uwagach z punktu 6!

9. Jak zdać maturę z geografii? Zadawaj dużo pytań!

Kto pyta nie błądzi, kojarzycie, prawda? Ja zasypywałem pytaniami nauczycielkę i starszych kolegów, którzy mieli maturę za sobą! Nie obawiaj się, na pewno chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami!

10. Zadbaj o przybory!

Na maturze z geografii poza czarnym długopisem, możecie mieć lupę, ołówek, gumkę, linijkę i prosty kalkulator. Zadbajcie o jakość tych przedmiotów, aby w trakcie egzaminu nie okazało się, że przedmioty te zamiast pomagać dodatkowo Was denerwują!

11. Bądź uważny!

Czytajcie dokładnie polecenia i odpowiadajcie tak, jak prosi o to polecenie. Proszą o podanie 3 przykładów? Podajemy nie 2, ani nie 4 tylko 3. Używajcie terminów geograficznych, analizujcie dokładnie załączniki – mapy, wykresy i piszcie wyraźnie!

Powodzenia!