Bez kategorii

Jak wybrać kierunek studiów?

Matury dobiegły końca. Część z Was pewnie wciąż nie do końca zdecydowała na jaki kierunek studiów się wybrać. Przychodzimy z pomocą, odpowiadamy na pytanie jak wybrać kierunek studiów?

Jak wybrać kierunek studiów?

To na co nie macie już wpływu to przedmioty, które zdawaliście. One wyznaczają Wam kierunki, w których możecie podążać. Nie oznacza to, że jeżeli ktoś zdawał na poziomie rozszerzonym geografie, język angielski, WOS i matematykę ma niewielki wybór – przeciwnie – macie rozrzut od geografa, przez samorządowca do matematyka. No okej, ale co dalej? Jak zdecydować i wybrać właściwy kierunek studiów?

W dobrym położeniu są Ci, którzy są przekonani i zdecydowani na dany kierunek. Jednak w tym przypadku należy pamiętać, że czasami studia powodują ogromne rozczarowanie, zwłaszcza na pierwszych latach, gdzie głównie rozbudowuje się wiedze ogólną dotyczącą danego zagadnienia, buduje się podstawy, a dopiero później przechodzimy do meritum sprawy. Pamiętajcie, że nie od razu będziecie lekarzami, architektami czy prawnikami. To wymaga czasu, często wyrażanego w latach. Musicie być przygotowani na to.

Koniecznie studia?

Co jeżeli nie macie pomysłu na studia? Tutaj w pierwszej kolejności musicie odpowiedzieć sobie na pytanie czy…aby na pewno chcecie na nie iść. To nie żart, obecnie coraz więcej osób ma wyższe wykształcenie, a co za tym idzie jest ono coraz mniej prestiżowe. Oczywiście wyłączając niektóre zawody, do których wykonywania jest one niezbędne.

Może warto rozważyć założenie własnej działalności? Na pewno o wiele łatwiej o to w dzisiejszych czasach niż jeszcze 10 lat temu. Obecnie całkiem nieźle wygląda system dotacji/wsparcia dla startujących, młodych przedsiębiorców, a internet stwarza nieograniczone możliwości. Dziś jak najbardziej możliwe jest stworzenie własnego biznesu bez włożenia w niego ani złotówki. Czasami wystarczy oryginalny pomysł, chęci i czas.

Opcją, która jest obarczona mniejszym ryzykiem to kursy policealne. Przygotowują one do wykonywania konkretnego zawodu, a Wasze kwalifikacje są potwierdzone przez placówkę edukacyjną. Do dyspozycji macie bardzo wiele różnych specjalizacji, między innymi : technik administracji, asystent/ka stomatologiczny/a, masażysta i inne. 

Nauka trwa około 2 lat i często jest darmowa. Jest to ciekawa alternatywa dla studiów wyższych. Kursy są przeważnie realizowane w trybie zaocznym, więc to dobry wybór dla tych, którzy jak najszybciej pragną zacząć zarabiać. 

Jeżeli jednak chcecie uzyskać wykształcenie wyższe, ale nie macie nic 'upatrzonego’ – warto zastanowić się co Was interesuje. Skoro zdawaliście takie, a nie inne przedmioty na maturze to z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że pokrywa się to z Waszymi zainteresowaniami. Jest to bardzo ważne, studia to nie rok czy dwa, ale zazwyczaj 4-5 lat nauki. Będzie Wam bardzo ciężko zajmować się przez tyle czasu czymś co Was kompletnie nie interesuje. Wtedy prawdopodobnie szybko się zniechęcicie. 

Przy wyborze swojej ścieżki kariery warto też zastanowić się jakim typem osobowości jesteście. Jeżeli Wasza przyszła praca wiązałaby się z publicznymi wystąpieniami to nie bylibyście zadowoleni będąc introwertykiem. I odwrotnie – jako ekstrawertyk nie będziecie się realizować w rachunkowości. 

Odpowiednie testy na pewno znajdziecie bez trudu w internecie. 

Następnym czynnikiem, który trzeba uwzględnić są perspektywy zawodowe. Niektóre zawody za kilka lat, po ukończeniu przez Was studiów będą rozchwytywane, a inne będą powoli wygasać. Pomyślcie jaki kierunek studiów da Wam wykształcenie, które będzie ponadczasowe.