Historia Sztuki – test nr.1
Historia Sztuki – odpowiedzi i wyjaśnienia do testu.
Potraktuj ten test jako fajny sposób na powtarzanie i utrwalanie wiedzy z historii sztuki. Wracaj do niego co pewien czas. Najlepiej jest zrobić go sobie przez trzy kolejne dni o tej samej porze a potem jeszcze raz po tygodniu. Dzięki temu „krzywa zapominania” nie będzie spadkiem wiedzy do zera.
Pamiętaj też że historia sztuki to piękna dziedzina – niech sprawia Ci radość. Jesteśmy na portalu maturalnym i wiele osób mogło zgubić entuzjazm do obcowania ze sztukę. Kiedy zobaczyłem jak wygląda historia sztuki na maturze to w cale mnie to nie zdziwiło.
Ten test ułożyłem … patrząc na obrazy w Muzeach Madrytu:
- Prado
- Thyssen Bornemisza
- Reina Sofia
Tutaj chciałem się podzielić tym co jest najwspanialsze w tych trzech miejscach.
Historia Sztuki – pytanie 1 i 2 – Rafael Santi
Układając to pytanie miałem świadomość, że nie jest to najważniejsze dzieło Rafaela. Nie mniej patrząc na nazwiska innych twórców nie można odpowiedzieć źle. Rafael Santi znany był z tego, że „korzystał” z osiągnięć innych twórców. Nie można go jednak pomylić z Vasarim gdyż ten działał później i miał zupełni inny styl. Nie produkował masowo tego typu portretów a Rafael tak. Twórczość Durera jest zazwyczaj dobrze znana. Historia Sztuki publikuje wiele z jego obrazów. Tutaj pokazuję inny obraz z Prado autorstwa Albrechta Durera.
Gdyby tak poszukać tego co rozróżnia Durera od Rafaela to oczy. U Rafaela wyraźnie widać wpływ jego nauczyciela jakim był Pietro Perugino. U Durera oczy są wyraźnie inne. W wielu obrazach niemieckiego mistrza widać, że cos z tymi oczami jest nie tak. W wielu przypadkach jedno oko patrzy w jedną stronę a drugie w drugą. Porównaj z resztą dwa portrety Durera – „Autoportret” z 1493 roku oraz „Portret Oswolta Krela” – w obu przypadkach oczy poleciały.
Czwartego z panów Domenico Ghirlandaio historia sztuki zapamiętała z zupełnie innych rzeczy. Po pierwsze z przydomku – Ghirlandaio – girlandy. Po drugie z tego że uczył się u niego Michał Anioł. Po trzecie, że jedt autorem jednego z fresków w Kaplicy Sykstyńskiej.