HistoriaHistoria SztukiRecent NewsTestyTesty maturalne

Historia Sztuki – test nr.1

/
Kto jest autorem dzieła przedstawionego na tym obrazku? Pro-Tip: poniżej w artykule masz wszystkie odpowiedzi i wiele przydatnych informacji
Question Image
W której połowie wieku mógł powstać ten obraz? Jeżeli poprawnie odpowiedziałeś na pytanie pierwsze to tu nie będziesz mieć większych problemów.
Z jakiego obrazu Brueghela pochodzi ta wesoła gromadka?
Sprawdź odpowiedź

Historia Sztuki – odpowiedzi i wyjaśnienia do testu.

Potraktuj ten test jako fajny sposób na powtarzanie i utrwalanie wiedzy z historii sztuki. Wracaj do niego co pewien czas. Najlepiej jest zrobić go sobie przez trzy kolejne dni o tej samej porze a potem jeszcze raz po tygodniu. Dzięki temu „krzywa zapominania” nie będzie spadkiem wiedzy do zera.

Pamiętaj też że historia sztuki to piękna dziedzina – niech sprawia Ci radość. Jesteśmy na portalu maturalnym i wiele osób mogło zgubić entuzjazm do obcowania ze sztukę. Kiedy zobaczyłem jak wygląda historia sztuki na maturze to w cale mnie to nie zdziwiło.

Ten test ułożyłem … patrząc na obrazy w Muzeach Madrytu:

  • Prado
  • Thyssen Bornemisza
  • Reina Sofia

Tutaj chciałem się podzielić tym co jest najwspanialsze w tych trzech miejscach.

Historia Sztuki – pytanie 1 i 2 – Rafael Santi

Albrecht Durer portret mężczyzny Prado
Albrecht Durer portret mężczyzny

Układając to pytanie miałem świadomość, że nie jest to najważniejsze dzieło Rafaela. Nie mniej patrząc na nazwiska innych twórców nie można odpowiedzieć źle. Rafael Santi znany był z tego, że „korzystał” z osiągnięć innych twórców. Nie można go jednak pomylić z Vasarim gdyż ten działał później i miał zupełni inny styl. Nie produkował masowo tego typu portretów a Rafael tak. Twórczość Durera jest zazwyczaj dobrze znana. Historia Sztuki publikuje wiele z jego obrazów. Tutaj pokazuję inny obraz z Prado autorstwa Albrechta Durera.

Gdyby tak poszukać tego co rozróżnia Durera od Rafaela to oczy. U Rafaela wyraźnie widać wpływ jego nauczyciela jakim był Pietro Perugino. U Durera oczy są wyraźnie inne. W wielu obrazach niemieckiego mistrza widać, że cos z tymi oczami jest nie tak. W wielu przypadkach jedno oko patrzy w jedną stronę a drugie w drugą. Porównaj z resztą dwa portrety Durera – „Autoportret” z 1493 roku oraz „Portret Oswolta Krela” – w obu przypadkach oczy poleciały.

Czwartego z panów Domenico Ghirlandaio historia sztuki zapamiętała z zupełnie innych rzeczy. Po pierwsze z przydomku – Ghirlandaio – girlandy. Po drugie z tego że uczył się u niego Michał Anioł. Po trzecie, że jedt autorem jednego z fresków w Kaplicy Sykstyńskiej.